Categories Powiat

Ekologiczny cykl ENERIS Surowce i KochamRawe.pl

Rozpoczynamy cykl redakcyjny poświęcony kwestiom ochrony środowiska i gospodarki odpadami. W najbliższych 3 wydaniach gazety “KochamRawe.pl – magazyn opinii” i co miesiąc na www.KochamRawe.pl, razem z oddziałem ENERIS Surowce w Tomaszowie Mazowieckim, będziemy prezentować tematy związane z zasadami właściwego segregowania odpadów oraz utrzymania porządku w altanach śmietnikowych, a w tym numerze przybliżamy pracę pracowników komunalnych, czyli osób na co dzień pracujących z odpadami. Zapraszamy do lektury!

Pracownicy gospodarki komunalnej, czyli tak zwani komunalnicy to osoby spotykane codziennie przez mieszkańców miast i gmin w całej Polsce, odbierające odpady z altan śmietnikowych, pracujące w sortowniach czy zakładach przetwarzania odpadów. Komunalnicy nie trafiają na pierwsze strony gazet, nie są odznaczani w czasie uroczystości państwowych, ale pełnią ważną funkcję – chronią środowisko naturalne. Zatem warto ich poznać np. dzięki serii karykatur przygotowanych przez ENERIS Surowce.

Spółki ENERIS Surowce zatrudniają ponad tysiąc pracowników komunalnych – kierowców śmieciarek i innych pojazdów specjalistycznych, ładowaczy, pracowników sortowni, zakładów przetwarzania odpadów. Są oni nazywani Strażnikami Planety, aby podkreślić ich ważną społeczną rolę, jaką pełnią na co dzień.

Pracownicy komunalni to często niedoceniana grupa zawodowa. Warto więc zobaczyć, jak wygląda ich codzienna praca i z jakimi problemami się spotykają. Gdy inni dla utrzymania formy chodzą na siłownię, ładowacz każdego dnia wrzuca do śmieciarki nawet 12 ton odpadów. Gdy dla jednych problemem jest zaparkowanie pod sklepem, kierowca śmieciarki prowadzi ważący nierzadko 24 tony i długi na 9 metrów pojazd. Są też tacy, którzy chwalą się pupilami w mediach społecznościowych, a komunalnicy każdego dnia pilnują swoich nogawek przed rozszarpaniem.

– Komunalnicy wiedzą, że ich codzienna, choć trudna praca, jest niezwykle potrzebna, a odpady to nie śmieci, tylko cenne surowce. Niezależnie od pogody, pandemii czy samopoczucia przejeżdżają tysiące kilometrów śmieciarkami przez miasta i wsie. Pełnią prawdziwą służbę na rzecz mieszkańców, ale też środowiska, a zdarza się, że są obiektem żartów czy niepochlebnych opinii. Chcemy obalić mity na temat pracowników komunalnych oraz zachęcić mieszkańców do docenienia ich pracy, a może też uśmiechnięcia się do załogi odbierającej odpady spod domu. – mówi Dariusz Tkaczyk, dyrektor oddziału ENERIS Surowce w Tomaszowie Mazowieckim.

Firma ENERIS Surowce przygotowała specjalne plakaty-karykatury pokazujące osobę pracującą w sortowni, ładowaczy i kierowców śmieciarek, ale i mechanika, który je naprawia, pracownika na co dzień zajmującego się recyklingiem baterii, utylizacją odpadów niebezpiecznych czy edukacją ekologiczną. Karykatury stworzył warszawski rysownik ze studia PioArt, dla którego zlecenie okazało się nie lada wyzwaniem.

– Muszę przyznać, że praca nad projektem wymagała ode mnie solidnego przygotowania. Zanim rozpoczął się sam proces twórczy, przyglądałem się pracującym ekipom i starałem zrozumieć problemy, z którymi mierzą się na co dzień. Niektóre kwestie były dla mnie zaskoczeniem, które zweryfikowało moje dotychczasowe spojrzenie na wielkie śmieciary i panów w kombinezonach. Mam nadzieję, że plakaty skłonią ludzi do refleksji nad tym jak naprawdę wygląda praca komunalników i w jak prosty sposób możemy wspomóc ich starania o porządek, który jest ważny chyba dla nas wszystkich. – podsumowuje rysownik.

Kolekcję karykatur można obejrzeć na podstronie ENERIS: Strażnicy Planety | ENERIS.

*Materiał powstał we współpracy z firmą Eneris Surowce.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author