Categories Powiat

Zmiany w Radzie Powiatu Rawskiego. Matysiak: Jest we mnie szczypta idealizmu

fot. ilustracyjne

Kandydaturę Adriana Galacha (radnego PiS) na drugiego wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Rawskiego, zgłosiły zgodnie kluby PiS i PSL. Zmiany nastąpiły też w komisjach. – Jest we mnie szczypta idealizmu. Zawsze byłem człowiekiem dobrej wiary i tym razem też jestem – mówi w rozmowie z www.KochamRawe.pl Józef Matysiak, starosta rawski, komentując niespodziewane nawiązanie współpracy z radnymi Prawa i Sprawiedliwości.

Wielu obserwatorów rawskiego życia publicznego było zaskoczonych zmianami, do których doszło w miniony piątek (28.05) podczas sesji Rady Powiatu Rawskiego.

Po zaprzysiężeniu nowego radnego Stanisława Skonecznego (PiS), który zastąpił Pawła Jakubowskiego (złożył mandat zostając zastępcą wójta gm. Rawa), doszło do serii zaskakujących i przede wszystkim zgodnych głosowań radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Prawa i Sprawiedliwości.

Najpierw PSL oddał radnym PiS przewodnictwo dwóch stałych komisji Rady Powiatu Rawskiego. Przewodniczącym komisji budżetu i finansów został Zbigniew Karpiński, a komisji skarg, wniosków i petycji – Adam Lesiak.

Dotychczas przewodniczącymi wszystkich komisji byli radni PSL, którzy mają w radzie większość.

Jeszcze większym zaskoczeniem było zwiększenie prezydium Rady Powiatu Rawskiego i powołanie na drugiego wiceprzewodniczącego Adriana Galacha (PiS). Przewodniczącą rady pozostaje Maria Charążka. Stanowisko zachował też dotychczasowy wiceprzewodniczący Ryszard Imioła.

Wszystkie zmiany były podejmowane jednogłośnie i bez dyskusji.

„Wczoraj obchodziliśmy Dzień Samorządu Terytorialnego. Dziś można powiedzieć, że mamy takie małe święto demokracji w Powiecie Rawskim. Cieszymy się, że po 2,5 roku od wyborów samorządowych, dostrzeżono pracę naszego klubu radnych i przełożyło się to na reprezentację naszego klubu zarówno w prezydium Rady Powiatu Rawskiego jak i przewodniczących komisji Rady” – mówił po glosowaniu Adrian Galach, nowy wiceprzewodniczący Rady Powiatu Rawskiego reprezentujący Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Po sesji redakcja serwisu www.KochamRawe.pl zapytała nowego wiceprzewodniczącego, czy zmiany, do których doszło na ostatniej sesji to początek większej koalicji PiS – PSL.

„Nie ma żadnego bezpośredniego związku między decyzjami jakie dzisiaj zapadły na radzie powiatu, a jakimikolwiek nowymi uzgodnieniami pomiędzy klubem radnych PiS a klubem PSL. Cieszymy się, że w połowie bieżącej kadencji rządzący powiatem dostrzegli, że opozycja też posiada jakieś prawa” – odpowiedział wiceprzewodniczący Galach.

Na lepszą współpracę w Radzie Powiatu Rawskiego liczy starosta rawski – Józef Matysiak. – Mam nadzieję, że zaczniemy budować naszą współpracę i ją poszerzać w różnych obszarach, oczywiście w interesie mieszkańców – komentuje starosta.

Przypomina, że pierwsze pozytywne efekty tej współpracy dało już się zauważyć choćby podczas głosowania nad tegorocznym budżetem powiatu, który został przyjęty jednogłośnie, czy wspólnej trosce o losy rawskiego szpitala. Współpraca w tym zakresie pozwoliła m.in. na pozyskanie 9 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na budowę nowoczesnego bloku operacyjnego.

– Źle się stało, że upolityczniono samorządy. To upolitycznienie powinno się kończyć na samorządzie wojewódzkim. Jeżeli się schodzi do poziomu powiatu, czy gminy to wywołuje niepotrzebne emocje i stratę energii, a przecież nie o to chodzi, a o wykorzystanie tej energii, dobrej energii dla naszych mieszkańców – podkreśla Józef Matysiak, starosta powiatu rawskiego.

Komentarz Józefa Matysiaka, starosty rawskiego dla serwisu KochamRawe.pl w poniższym nagraniu audio:

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author