Categories Bez kategorii

Ile muszę mieć gotówki (oszczędności), aby kupić mieszkanie w Łodzi na kredyt hipoteczny?

ile musze mieć pieniedzy na zakup mieszkania w Łodzi

Bank nie sfinansuje Ci w 100 proc. zakupu mieszkania. Aby otrzymać kredyt hipoteczny za zakup mieszkania, musisz dysponować wkładem własnym. Musisz też posiadać gotówkę na inne opłaty związane z zakupem mieszkania. Poniżej publikujemy szacunkowe wyliczenia ile musisz mieć pieniędzy (gotówki), aby pozwolić sobie na zakup mieszkania na kredyt mieszkaniowy/hipoteczny w Łodzi.


Dla większości z nas zakup mieszkania wiąże się z ogromnym wysiłkiem finansowym.

Niewiele osób dysponuje oszczędnościami pozwalającymi mu na zakup mieszkania za gotówkę.

Zresztą jeśli tu jesteś, to prawdopodobnie właśnie dlatego, że planujesz kupić mieszkanie w Łodzi przy wsparciu kredytu hipotecznego i chcesz sprawdzić, czy wystarczy Ci pieniędzy/oszczędności na sfinalizowanie zakupu swoich wymarzonych „czterech kątów”.

Zakup mieszkania na kredyt hipoteczny. Najważniejsze informacje pobierz bezpłatny ebook>>>

Ile własnych pieniędzy potrzebujesz na zakup mieszkania w Łodzi przy kredycie hipotecznym?

Bank udzieli Ci kredytu hipotecznego maksymalnie w wysokości 80-90 proc. wartości mieszkania.

Jeśli kupujesz mieszkanie za 400 tys. zł, wówczas bank pożyczy Ci od 320 do 360 tys. zł. Oczywiście mówimy tu o minimalnym, akceptowanym przez bank wkładzie własnym. I nie dotyczy to gwarancji bankowych w ramach „Polskiego ładu”, gdzie niektóre grupy społeczne, zwłaszcza małżeństwa, prawdopodobnie będą mogły kupić mieszkanie na kredyt bez wkładu własnego. Tę kwestię w tym artykule pomijamy.

Jeśli chcesz sprawdzić wysokość rat kredytu hipotecznego, dostępne oferty i oprocentowanie kredytów mieszkaniowych, zjedź na koniec tego artykułu i bezpłatnie skorzystaj z naszej porównywarki kredytów hipotecznych. Bezpośrednio z poziomu tej porównywarki kredytowej, możesz też zapytać interesujący Cię bank o kredyt.

Przeczytaj jak się przygotować do zaciągnięcia kredytu hipotecznego (mieszkaniowego) i jak zbudować zdolność kredytową lub jak poprawić swoją zdolność kredytową>>>>

Ale zakup mieszkania to nie tylko pieniądze na wkład własny do kredytu hipotecznego. Sprawdźmy więc i inne koszty, na pokrycie których musisz mieć swoją gotówkę (są to wyliczenia orientacyjne i najbardziej rozsądne z ekonomicznego punktu widzenia):

1/ Na wkład własny potrzebujesz od 10 do 20 proc. wartości mieszkania (cześć banków wciąż udziela kredytu przy jedynie 10% wkładzie, warto jednak pamiętać, że zazwyczaj taki kredyt jest droższy od tego z 20% wkładem własnym, banki doliczają sobie ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, podnoszą marżę, a przez to, że zaciągasz wyższą kwotę kredytu, płacisz wyższe odsetki i ostatecznie oddasz bankowi znacznie więcej pieniędzy, niż osoby zaciągające podobnej wysokości kredyt, ale z 20 proc. wkładem własnym).

2/ Niektóre banki oczekują opłaty lub prowizji za uruchomienie kredytu – zazwyczaj jest to kilka tysięcy złotych (często 1-1,5% procent pożyczanej kwoty). Na pewno pośrednik, który będzie dla Ciebie wybierał najbardziej odpowiednią ofertę kredytu hipotecznego, jeszcze przed składaniem wniosku kredytowego, powie ci, który bank oczekuje prowizji za uruchomienie kredytu, a który nie – jeśli nie masz tych dodatkowych kilku tysięcy, na pewno znajdziesz ofertę banku, który takiej prowizji nie będzie pobierał. Taka prowizja dla banku, może stanowić poważna barierę dla kredytobiorców z niskim wkładem własnym. Często już na wkład własny zbieramy wszystkie oszczędności i pożyczamy pieniądze od rodziny. Znalezienie dodatkowych 3, 4 czy 5 tys. zł może być problematyczne. Ale nie martw się. Jest wiele banków, które udzielają kredytów mieszkaniowych z korzystnym oprocentowaniem, bez takiej prowizji.

3/ Jeśli kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego, zapłacić podatek PCC, czyli 2 proc. od wartości mieszkania. Taki podatek może za ciebie zapłacić notariusz, który przygotuje dla ciebie akt notarialny zakupu mieszkania i będziesz musiał wpłacić te pieniądze na konto notariusz zazwyczaj na dzień przed podpisaniem aktu notarialnego. Pamiętaj o tym, bo te „niewinne” 2 proc. dla „skarbówki” to w przypadku mieszkania za 400 tys. zł stanowi kwotę 8 tys. zł. W przypadku nowych mieszkań od dewelopera nie ma takiego podatku. Na podatek PCC także musisz mieć swoją gotówkę, tak samo jak na wkład własny, czy opisaną wyżej ewentualną prowizję dla banku za uruchomienie kredytu. Podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) nie da się zapłacić z kwoty zaciągniętej.

4/ Koszty notarialne: akt notarialny, wypisy/odpisy, wpis do Księgi Wieczystej – w zależności od notariusza i czynności, które mu zlecisz to zazwyczaj koszt od 1,5 do zapewne ok. 3 tys. zł. Oczywiście wpisu hipoteki do Księgi Wieczystej możesz dokonać sam, ale i tak za taki wpis będziesz musiał/a zapłacić 200 zł – a jeśli zrobi to za Ciebie notariusz, to nie musisz stać w kolejce, wypełniać wniosku, denerwować się.

5/ Jeśli kupujesz w Łodzi mieszkanie z rynku pierwotnego od dewelopera, musisz mieć pieniądze na wykończenie, a to w aktualnym czasie, gdy ceny materiałów wykończeniowych oraz robocizny wzrosły o kilkadziesiąt procent może wynieść od ok. 1-1,5 tys. zł za metr mieszkania w górę (limitu górnego nie ma, bo oczywiście wszystko zależy od standardu i zakresu prac).

Ile muszę mieć gotówki (oszczędności), aby kupić mieszkanie w Łodzi na kredyt hipoteczny?

W przypadku rynku wtórnego największą kwotę stanowi podatek PCC, notariusz, rzeczoznawca. Ale jest szansa, ze jeśli kupujesz mieszkanie nadające się do zamieszkania, możesz natychmiast po podpisaniu aktu notarialnego wprowadzić się do niego.

Pamiętaj, że ceny mieszkań w Łodzi, zarówno nowych od dewelopera jak i z rynku wtórnego, w ciągu roku (2020/2021) poszły w górę o około 10%.

Jeśli zaś kupujesz mieszkanie od dewelopera w Łodzi, czy innym mieście, dostajesz stan surowy. Musisz go wykończyć i nie ma szans, aby w krótkim czasie w nim zamieszkać. A wykończenie mieszkania deweloperskiego o powierzchni ok. 40 m kw. to koszt minimum 50-60 tys. zł.

To od Ciebie zależy jakie mieszkanie wybierzesz, ale zawsze dobrze mieć minimum 10 tys. zł ponad wymagany przez bank wkład własny na opłaty okołozakupowe.

Więcej informacji dotyczących zakupu mieszkania, zaciągnięcia kredytu hipotecznego, a także zbudowania zdolności kredytowej znajdziesz w mojej książce “Nieruchomości. Jak kupić lub sprzedać mieszkanie i uzyskać kredyt hipoteczny?


Content marketing dla branży nieruchomości (deweloperów) i branży finansowej specjalizującej się w udzielaniu kredytów hipotecznych na zakup mieszkania w Łodzi. Zapraszamy do współpracy. Pomożemy Ci przygotować i wdrożyć skuteczną strategię content marketingową: biuro@kochamrawe.pl Opublikujemy też przygotowane materiały w naszych serwisach internetowych. 

PORÓWNYWARKA KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author