Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku
24. edycja Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu “Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” przeszła do historii. 23 września 2020 roku na Zamku Królewskim w Warszawie podczas Uroczystej Gali ogłoszono zwycięzców trwającego od 1996 roku konkursu na najlepsze inwestycje budowlane.
Starostwo Powiatowe w Rawie Mazowieckiej zostało finalistą Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu “Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” za adaptację, przebudowę, remont, modernizację istniejącej infrastruktury w celu dostosowania obiektów szkolnictwa zawodowego w Zespole Szkół – Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej im. Mikołaja Kopernika w Rawie Mazowieckiej.
Otrzymało także Nagrodę Związku Powiatów Polskich za zrealizowane przedsięwzięcie.
Projekt uzyskał także 1 miejsce w głosowaniu internetowym w kategorii obiekty szkolnictwa i edukacji.
Ogólnopolski Otwarty Konkurs “Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” to inicjatywa wytyczająca nowe trendy w budownictwie, promująca najlepsze modernizacje i budowy. Konkurs nagradza inwestorów, wykonawców i projektantów za konkretną realizację jako wspólne dzieło wszystkich trzech podmiotów. Jest to jeden z elementów, który wyróżnia ten konkurs na tle innych tego rodzaju wydarzeń, które zwykle są adresowane tylko do jednej z grup, np. do inwestorów lub projektantów. Celem konkursu jest wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów w przestrzeni urbanistycznej w danym roku, wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi.
W tegorocznej edycji Konkursu udział wzięło 460 inwestycji z całej Polski.
76 zakwalifikowało się do finału. W ścisłej finałowej czołówce, a więc z wysokim prawdopodobieństwem zwycięstwa, znalazły się inwestycje reprezentujące większość regionów Polski. Przyznano 12 głównych nagród „Modernizacja Roku 2019” w poszczególnych kategoriach oraz 4 główne nagrody „Budowa XXI w.”
W wydarzeniu udział wziął Wicestarosta Jacek Otulak oraz Pan Radosław Kaźmierczak- Dyrektor ZSCEZiU w Rawie Mazowieckiej.
Dowiedz się więcej o zmodernizowanych warsztatach do praktycznej nauki zawodu w Zespole Szkół – Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej w Rawie Mazowieckiej:
Cel projektu wzrost jakości kształcenia zawodowego i ustawicznego w regionie, dostosowanie kształcenia do aktualnych potrzeb regionalnego rynku pracy, wzmocnienie wymiaru praktycznego szkolenia zawodowego, podniesienie komfortu termicznego uczniów uczestniczących w zajęciach praktycznych.
Przedmiotem realizowanego projektu była modernizacja budynku warsztatów szkolnych Zespołu Szkół – Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej im. Mikołaja Kopernika w Rawie Mazowieckiej, w tym pomieszczeń edukacyjnych – sale kształcenia zawodowego, spawalnia; W ramach projektu wyremontowane są również: wiatrołap, korytarz, zaplecze, pomieszczenia WC, magazyn, pokój nauczycielski, szatnia, pokój biurowy. W ramach przebudowy przeprowadzono termomodernizację ścian oraz wykonanie elewacji budynku.
Od ponad 10 lat efektywnie zmieniamy warunki realizacji kształcenia praktycznego w warsztatach szkolnych.
Zyskaliśmy ponad 15 mln. dofinansowania z EFS oraz 850 tys. z EFRR na realizację 14 projektów pozwalających na ciągły rozwój kształcenia zawodowego. „Sukces w szkole zawodowej szansą na rynku pracy”, „Zyskaj więcej w szkole zawodowej”, „Dobry zawód to skarb”, „Mechatronik zawód przyszłości”, „Motoryzacja moja pasja”, to tylko niektóre z nich. Wszystkie projekty przyczyniły się do zyskania bazy dydaktycznej do kształcenia praktycznego w branżach: gastronomiczno-hotelarskiej, motoryzacyjnej, informatycznej, mechatronicznej, handlowej, budowlanej. Dzięki unijnemu wsparciu oraz środkom przyznanym przez Powiat Rawski (ponad 1 mln zł wkładu własnego) stworzyliśmy kilkanaście pracowni wyposażonych w najnowszy sprzęt, zmodernizowaliśmy budynek warsztatów podnosząc komfort pracy i nauki. Dofinansowanie przeznaczamy także na realizację kursów zawodowych, zajęć specjalistycznych zawodowych i językowych, organizację płatnych staży i praktyk oraz doradztwo zawodowe. Nasi uczniowie mają zapewnione możliwości podnoszenia kompetencji i zdobywania dodatkowych kwalifikacji.
Gruntowne zmiany w zakresie warunków realizacji kształcenia praktycznego pozwalają dziś z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Zdjęcie: Biuro Organizacyjne Konkursu “Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”