Ogłoszenia Rawa gazeta Głos Rawy kocham Rawę
Categories Miasto

#RawaPomaga: Jak mieszkańcy Rawy solidaryzują się z potrzebującymi i pomagają służbie zdrowia

Mieszkańcy Rawy szyją maseczki dla personelu medycznego – głównie dla rawskiego szpitala. Wolontariusze są gotowi pomagać seniorom, aby ci spokojnie mogli zostać w domu. Zostały uruchomione także specjalne numery telefonów, gdzie można uzyskać poradę, albo poprosić o pomoc.

PRZECZYTAJ: Jak wygląda sytuacja epidemiologiczna w Powiecie Rawskim. Ile osób zostało zdiagnozowanych jako zakażone koronawitusem. Podajemy tylko sprawdzone informacje>>>

Mieszkańcy Rawy wykazują się ogromnym sercem i chcą pomagać tym, którzy takiej pomocy w czasie pandemii koronawirusa potrzebują. Aktualnie w Powiecie Rawskim mamy tylko kilka przypadków osób zarażonych COVID-19, ale pomoc już jest potrzebna, choćby seniorom, którzy powinni pozostać w narodowej kwarantannie i nie wychodzić z domu, nawet po zakupy, czy do apteki.

Jak zapewniają organizatorzy społecznej akcji szycia maseczek w Rawie, już za kilka dni maseczki wielorazowego użytku (po wypraniu, wysuszeniu i wyprasowaniu będzie je można użyć ponownie) trafią nieodpłatnie do mieszkańców. Będzie je można znaleźć w odwiedzanych przez mieszkańców Rawy miejscach np. niektórych sklepach.

Kto pomaga? Gdzie szukać pomocy w Rawie?

Seniorzy z Rawy, którzy potrzebują pomocy w zrobieniu zakupów, wykupieniu leków, wyprowadzeniu psa, czy choćby z wyrzuceniem śmieci, albo nie wiedzą jak dostać się do lekarza, czy załatwić jakąkolwiek sprawę, mogą zadzwonić pod uruchomiony przez burmistrza miasta nr tel.: 785 555 410 w godzinach od 8:00 do 16:00, a wolontariusze w ramach akcji #niewychodzPOMOGE chętnie się z nimi skontaktują i dostarczą im do domu niezbędne produkty, czy też załatwią pilne sprawy.

Swoim parafianom są gotowi pomagać także księża z parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata na Sójczym, zwłaszcza starszym, schorowanym, samotnym, albo zamkniętym w oficjalnej kwarantannie, którym nie ma kto choćby zrobić niezbędnych zakupów. Parafianie potrzebujący takiej pomocy mogą zadzwonić pod numer: 697 46 99 20.

Mieszkańcy Rawy Mazowieckiej codziennie po godz. 17 mogą również uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną. Wsparcie psychologiczne można uzyskać pod numerem tel.: 601 373 471.

Posiłki dla pracowników służby zdrowia

Wsparcia potrzebują nie tylko osoby starsze, samotne i pozostające w kwarantannie domowej, ale także pracownicy służby zdrowia, którzy z narażeniem własnego zdrowia dbają o mieszkańców Rawy i Powiatu Rawskiego.

Na już potrzeba posiłków dla personelu Rawskiego szpitala dla ratowników z pogotowia (2 karetki: w Rawie Mazowieckiej + druga w Białej Rawskiej) (…)
Obecnie pracownicy nie mają możliwości wychodzenia poza szpital podczas dyżurów, aby sobie coś kupić do jedzenia. Do tego często pracują ciężko po 24h, 48h bez przerwy” – taki apel pojawił się wczoraj (23.03) w mediach społecznościowych.

Pod wpisem od razu pojawiły się komentarze osób, które są gotowe dostarczyć nieodpłatnie pracownikom służby zdrowia posiłki.

W imieniu Spółdzielni Socjalnej “Pracuj z Nami” ( znajdującej się na terenie Rawskiego szpitala) informuje, że będziemy przekazywać posiłki dla Ratowników medycznych. W dniu dzisiejszym ustalimy godziny dostarczania posiłków na izbę przyjęć” – odpowiada na apel internautka Sylwia Syl Wia.

Ile potrzebnych jest obiadów do szpitala i na pogotowie? Pisze w imieniu Jadłodajni Na Każdy Dzień” – włącza się do dyskusji Rafał Miszczak.

Z tego co udało nam się ustalić pracownicy rawskiego szpitala i ratownicy już dziś otrzymali ciepły posiłek przygotowany przez firmę MAGI z ul. Solidarności w Rawie Mazowieckiej. Firmy prowadzące działalność gastronomiczną w naszym mieście ustalają między sobą harmonogram, która i kiedy będzie dostarczać personelowi medycznemu ciepłe posiłki i przekąski.

PRZECZYTAJ: Jak funkcjonuje służba zdrowia w Rawie i Powiecie Rawskim w czasie pandemii koronawirusa. Praktyczne informacje dla pacjentów>>>

Szyjemy maseczki dla personelu medycznego

Około 200 maseczek dotarło już do naszego szpitala, a pozyskałyśmy je od grupy Łódź szyje dla medyków, ponieważ wczoraj jeszcze nie miałyśmy uszytych własnych a spływają informacje, że tam jest ogromny deficyt” – mówi portalowi KochamRawe.pl Anetta Małachowska, jedna z inicjatorek i koordynatorek akcji szycia maseczek dla rawskiego szpitala.

Na swoim profilu w mediach społecznościowych Anetta Małachowska o akcji szycia maseczek i dobrych ludziach, bez pomocy i pracy, których nie byłoby to możliwe, pisze tak:

Trochę nastał spokój więc czas na podsumowanie dnia: Materiał na maseczki 220 m (dziękuję p. Zbigniew Pietrzak firma Stanley Jeans) jest już w szwalni Dzięki Iwona i Wojciech Winiarscy, panie krawcowe zgodziły się szyć (choć jeszcze do południa nie było wiadomo – wielki szacun), ok. 200 maseczek trafiło do szpitala i tu wielkie podziękowania przede wszystkim dla p. Kasia Matuszewska-Skalczyńska (z anielskim głosem), która dzielnie odpowiedziała na moją prośbę i skontaktowała nas z Paniami mającymi już uszyte maseczki, by na cito ich nam użyczyły, bo w szpitalu deficyt. Lidia Franciszewska jesteś nieoceniona za swoje ciche działanie dla dobra wspólnego. Zofia Telus, jak zwykle Ty, bez Ciebie żadna, ale to żadna akcja się nie obędzie. Następny nasz wspaniały i cichy aniołek, to Monika Skowrońska (Pytka- wymieniam Twoje nazwisko, bo wiele osób bardziej z niego Cię zna). I Bożena Łazowska z sercem na dłoni, Bożenko będzie dobrze, nie martw się. Pani Grażyna Kowalska ciepła i serdeczna odpowiadająca zawsze na każdy apel. Pani Barbara Strugała, gotowa do działania, p, Jolanta Galińska już ciężko pracująca. No i oczywiście nasza pełna energii i dobroduszna inicjatorka akcji Urszula Synowiec oraz Małgorzata Walendziak (…)”.

Szpital Św. Ducha w Rawie pokazał na swoim profilu maseczki, które już do niego trafiły.

Bawełniane maseczki, które z potrzeby serca szyją ludzie dobrej woli trafiły do Szpitala św. Ducha oraz do Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej w Rawie Mazowieckiej.
Dzięki Waszej pracy każdy i każda z nas idzie na dyżur z poczuciem bezpieczeństwa i wiarą w innego człowieka. Dzięki Wam znowu czujemy się potrzebni.
Każda maseczka jest na wagę złota. Potrzebujemy maseczek dla personelu medycznego jak również dla pacjentów. Jesteśmy bardzo, bardzo wdzięczni, przyjmiemy w tej chwili każdą pomoc” – napisali na Facebooku pracownicy rawskiego szpitala.

Jak można wspierać szpital w Rawie?

Pieniądze, napoje, jedzenie, leki, bawełniane maseczki – do Szpitala im. Św. Ducha każdego dnia dzwonią ludzie i firmy, oferujący placówce swoją bezinteresowną pomoc. – Rawianie okazują nam w tym trudnym czasie mnóstwo dobroci – mówi dyr. Małgorzata Leszczyńska, dyrektorka szpitala. Szpital wspólnie z Fundacją „Obudźmy Nadzieję” uruchamia specjalne subkonta na wpłaty, za które placówka kupi niezbędny sprzęt.

KAŻDY, KTO ZECHCE POMÓC SZPITALOWI PROSZONY JEST O DAROWIZNĘ NA SUBKONTA O NUMERZE

14 9302 1027 2604 4248 2000 0010
39 9302 1027 2604 4248 2000 0530
z dopiskiem: SPOZOZ Szpital

Pojedyncze propozycje wsparcia docierały do szpitala od początku wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Jednak od początku ostatniego tygodnia marca szpital odbiera znacznie więcej tego typu niezwykłych sygnałów.

– Jesteśmy totalnie wzruszeni – mówi dyr. Leszczyńska. – Dzwonią osoby prywatne oferując skromną pomoc w miarę swoich możliwości, ale też skontaktowała się na przykład firma oferująca bezinteresowny catering dla pracowników i pacjentów. Dostajemy również uszyte bawełniane maseczki, zwłaszcza to jest teraz wielka pomoc. Nie ukrywam, że za każdą propozycję jesteśmy ogromnie wdzięczni. W tych czasach każde wsparcie jest na wagę złota – podkreśla i dodaje, że rawskiej placówce najbardziej potrzebne są pieniądze, które pozwoliłyby dokonać pilnych, bieżących zakupów. Co zostanie kupione z pieniędzy przekazanych szpitalowi na subkonta? – Najbardziej potrzebne rzeczy to zamgławiacz, maski z filtrem FFP3, kombinezony, respiratory, pościel jednorazowa, kardiomonitory, gogle, koncentratory tlenu, reduktory tlenu, maski chirurgiczne, fartuchy barierowe – wymienia dyr. Leszczyńska.

*Pisownia cytatów z mediów społecznościowych oryginalna.

Do 25 marca ODDAJ GŁOS w Plebiscycie na Najpopularniejszego Sportowca Powiatu Rawskiego>>>> KLIKNIJ W PONIŻSZY BANER

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author