Categories Miasto

Prawie 10 mln zł Rawa dokłada do oświaty ze swojego budżetu. Radny pochwalił burmistrza

Szkoła podstawowa nr 4 w Rawie wydatki na oświatę kochamrawe

Subwencja oświatowa nie wystarcza na pokrycie kosztów funkcjonowania rawskich placówek oświatowych. Rocznie miasto ze swojego budżetu musi dokładać ok. 9,5 mln zł – a to nie wszystkie koszty, które samorząd przeznacza na utrzymanie szkół.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Temat niedofinansowania oświaty wywołała radna Celina Szczur, podczas ostatniej sesji Rady Miasta Rawa Mazowiecka.

Choć mowa o ogromnym niedofinansowaniu oświaty przez skarb państwa i konieczności pokrywania  kosztów funkcjonowania szkół bezpośrednio z budżetu miasta, temat nie wywołał zbyt dużej dyskusji wśród radnych.

W kwestii finansowania oświaty do burmistrza Piotra Irli zwrócił się  jedynie radny Leszek Jarosiński. – Bardzo dobrze, że tak kieruje pan samorządem, że zauważa pan potrzeby i wydatki w oświacie – mówił radny, zaznaczając jednocześnie, że często krytycznie ocenia działania włodarza miasta. – Oświata i służba zdrowia wymagają dotowania i myślę, że te samorządy, które dotują te obszary, robią bardzo dobrze – dodał.

Wysokość subwencji oświatowej na pokrycie wydatków bieżących w oświacie to blisko 14,8 mln zł. Wydatki bieżące na funkcjonowanie rawskich placówek oświatowych w 2021 roku były znacznie wyższe. Zaś coraz większą różnicę pomiędzy faktycznymi kosztami funkcjonowania oświaty i otrzymywaną z budżetu państwa subwencją, musi pokrywać rawski samorząd.

Jolanta Witczak – skarbnik miasta przypomniała, że w poprzednich latach samorząd Rawy dokładał do oświaty 7-8 mln zł rocznie. W 2021 roku było to już 9,5 mln zł (nie uwzględniając funkcjonowania przedszkoli). Ponadto miasto ze swojego budżetu rocznie dokłada ok. 200 tys. zł na dowóz dzieci niepełnosprawnych do szkół oraz pokrywa wydatki związane z doskonaleniem zawodowym nauczycieli.

Łączna dopłata naszego miasta do placówek oświatowych, za którą nie idzie rekompensowana z budżetu państwa, to prawie 10 mln zł.

Roczny koszt funkcjonowania rawskiej oświaty to ponad 24 mln zł.

Ubezpieczenia i Kredyty Rawa Mazowiecka ul. Warszawska 6 (przy ul. Miłej). Tel. 507 72 98 01.
Ubezpieczenia i Kredyty Rawa Mazowiecka ul. Warszawska 6 (przy ul. Miłej). Tel. 507 72 98 01.        (reklama)
Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author