Categories Powiat

Rawianie wspierają medyków. Wpłaciliśmy już ponad 83 tys. zł dla rawskiego szpitala

  • W czasie pandemii na specjalne subkonto Fundacji Obudźmy Nadzieję – z przeznaczeniem dla szpitala – rawianie wpłacili ponad 83 tys. zł.

  • Testy serologiczne, wykrywające koronawirusa, które każdy może sobie odpłatnie przeprowadzić w rawskim szpitalu wykazały, że jedna z badających się osób już koronawirusa przeszła, a druga została zdiagnozowana.

O tym jak mieszkańcy Rawy i powiatu rawskiego wspierali – i wciąż wspierają – rawski szpital i personel medyczny w czasie pandemii COVID-19 rozmawiamy z Małgorzatą Leszczyńską, dyrektor szpitala Św. Ducha w Rawie Mazowieckiej.

KochamRawe.pl: Rawianie mają wielkie serca i udowadniają to przy każdej okazji. Jak pani odbiera to ogromne zaangażowanie przedsiębiorców rawskich, ale i zwykłych mieszkańców miasta oraz powiatu, w pomoc szpitalowi i personelowi medycznemu?

Małgorzata Leszczyńska, dyrektor SP ZOZ w Rawie: Nigdy nie wątpiłam w wielkie serce i zaangażowanie mieszkańców naszego miasta, powiatu oraz przedsiębiorców. Oczywiście pamiętam, że jeszcze w zeszłym roku trudno było uwierzyć, że szpital dźwignie się z tak trudnego położenia, w jakim został przejęty od spółki, która go prowadziła, ale wszyscy pracownicy na czele z dyrekcją chcieliśmy pokazać mieszkańcom, że nie zawiedziemy ich i dzięki właśnie ofiarności ludzi i ciężkiej pracy będziemy mogli stworzyć lepszy wizerunek oraz poprawić dostęp do świadczeń medycznych.

Jak konkretnie mieszkańcy w ostatnich miesiącach wspierali funkcjonowanie szpitala? Jaką pomoc oferowali?

Otrzymaliśmy pomoc w postaci darowizn pieniężnych, za którą mogliśmy doposażyć oddziały w aparaturę i sprzęt medyczny, który jest bardzo kosztowny. Mieszkańcy wspierają szpital poprzez zabezpieczenie w środki ochrony osobistej typu maseczki i przyłbice. To jest również pościel przekazana dla pacjentów. Niejednokrotnie mieszkańcy wspierali nas podczas wykonywania wszelkich prac remontowych jako wolontariusze. Otrzymujemy również od naszych przedsiębiorców materiały budowlane oraz meble do wyposażenia pomieszczeń. Na subkonto utworzone przy fundacji Obudźmy Nadzieję wpływają pieniądze, za które mogliśmy zakupić sprzęt niezbędny pacjentom podczas pobytu w szpitalu. Starostwo powiatowe przekazało prawie 50 tys zł na zakupienie kardiomonitorów. Bardzo wzruszyła nas pracowników SPZOZ dostawa posiłków (pizza z Da Grasso i 105-ki, obiady od pani Pietrzak ze spółdzielni Pracuj z Nami oraz z restauracji Magi pani Teresy Szadkowskiej oraz napojów typu kawa z Mc Donalda). Myślę, że jeszcze długo mogłabym wymieniać i nie chciałabym nikogo pominąć, ale jestem ogromnie wdzięczna za pomoc, którą otrzymujemy. Staramy się dziękować wszystkim darczyńcom na naszym szpitalnym facebookowym koncie.

Sprzęt ochrony osobistej dla pracowników jest bardzo ważny, ale na początku pandemii go brakowało. Jak wyglądała i jak wygląda teraz ta sytuacja w rawskim szpitalu?

To prawda, na początku epidemii zrobił się mały problem. Trudno było zamówić w jakiejkolwiek hurtowni środki ochrony osobistej. Z pierwszą pomocą znowu pojawili się mieszkańcy naszego powiatu. Zaczęli dostarczać nam w dużej ilości maseczki wielorazowe i przyłbice oraz płyny do dezynfekcji. Fundacja Obudźmy Nadzieję z pieniędzy uzbieranych na subkoncie szpitala zakupiła nam kombinezony. SPZOZ pisał wnioski do wojewody o uruchomienie rezerw materiałowych. Po kilku tygodniach zaczęły przyjeżdżać do szpitala brakujące materiały właśnie z magazynu rezerw materiałowych. Na dzień dzisiejszy jesteśmy zabezpieczeni w większość sprzętu. W chwili obecnej najbardziej deficytowym towarem są rękawiczki jednorazowe i fartuchy. Ten towar jest oczywiście możliwy do kupienia ale ceny są 5-6 razy wyższe niż przed pandemią.

Dzięki Fundacji Obudźmy Nadzieję i oczywiście ofiarności mieszkańców całego powiatu rawskiego udało się zebrać też pokaźną sumkę pieniędzy. Ile pieniędzy wpłacili mieszkańcy i co za nie kupił szpital?

Tak, pieniądze wpływają od firm i od prywatnych osób. Kwoty są oczywiście różne od 50 zł do kilkunastu tysięcy złotych. Dotychczas udało się zebrać ponad 83 tys. zł. Za kwotę 48 tys. zł zakupiono kombinezony jednorazowe, aparaty KTG (kardiotokografy) oraz zapłacono za respirator, na który wciąż czekamy. Ponadto zamówiono nowe reduktory tlenu potrzebne do prowadzenia tlenoterapii u pacjentów oraz został zamówiony zamgławiacz powietrza, który jest niezbędny do dezynfekcji pomieszczeń. Tu również niestety musimy czekać na zamówienie.

Jakie są aktualnie najpilniejsze potrzeby szpitala w Rawie Mazowieckiej?

Jak już wspomniałam, na dzień dzisiejszy przede wszystkim potrzebne są ubrania jednorazowe operacyjne, fartuchy jednorazowe operacyjne i rękawiczki jednorazowe. Kończą się także obłożenia jednorazowe do operacji. Tak jak wspomniałam wcześniej, ceny są bardzo wysokie i w pierwszej kolejności hurtownie zabezpieczają szpitale jednoimienne. Dopiero gdy zostaje coś w hurtowni, jest dzielone między pozostałe szpitale. Wciąż trzeba czekać na dostawy po kilka lub nawet kilkanaście dni.

Władze państwowe „odmrażają gospodarkę” a życie wraca do względnej normalności. Szpital przeszedł pomyślnie tę ciężką próbę? Teraz jest pani przekonana, że jesteście w stanie świadczyć usługi medyczne dla mieszkańców miasta i powiatu na wysokim poziomie niemal w każdej sytuacji?

Myślę, że takie sytuacje jak pandemia, która zachwiała życie w każdej dziedzinie, również , a może najbardziej, w ochronie zdrowia spowodowała, że jesteśmy bardziej doświadczeni i silniejsi w każdym tego słowa znaczeniu. Strach przed zarażeniem się poważną chorobą spowodował, że pielęgniarki, lekarze i pozostały personel musiał stanąć na wysokości zadania. Cieszę się, że procedury, które zostały stworzone i zaostrzone przepisy były przestrzegane i pozwoliły uchronić personel i pacjentów przed zakażeniem. Świadczy to o profesjonalizmie personelu, za co jestem im bardzo wdzięczna. To powód do dumy i kolejny sygnał, że podnosimy poziom świadczonych usług.

Czy szpital już funkcjonuje normalnie, czy w dalszym ciągu świadczy tylko niezbędną pomoc medyczną? Co z planowymi zabiegami?

SPZOZ zdecydowanie wrócił do normalnego funkcjonowania. Od 4 maja ruszyły pełną parą poradnie specjalistyczne oraz planowe przyjęcia do zabiegów operacyjnych. Oczywiście nadal przestrzegamy procedur oraz pobieramy pacjentom testy w kierunku koronawirusa ,ale nie wstrzymujemy i nie ograniczamy działalności, wręcz przeciwnie.

W szpitalu komercyjnie przeprowadzacie testy na koronawirusa. Czy cieszą się one popularnością? Czy zdarzyło się, że to właśnie dzięki nim zostało u kogoś wykryte zakażenie COVID-19?

Tak, ogłosiliśmy jakiś czas temu, że jest możliwość wykonania w naszym laboratorium odpłatnie testów na koronawirusa. Zainteresowanie jest dość duże. Dotychczas zostało potwierdzone jedno przechorowanie na koronawirusa oraz wykryto jedno świeże zachorowanie na Covid-19 potwierdzone dodatkowo wymazem PCR. Uspokajam Czytelników, że osoba ta była od razu przyjmowana w izolatce, więc nie miała kontaktu z innymi osobami, które mogły ulec zakażeniu. (Od początku pandemii w powiecie rawskim koronawirusem zakaziły się 34 osoby, z czego 4 zmarły – przyp. redakcji).

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author