Categories Powiat

Rozmowa z Katarzyną Zagajewską: Wielomilionowe inwestycje, które poprawiają jakość naszego życia

Katarzyna Zagajewska kocham rawę rawa mazowiecka powiat rawski

Katarzyna Zagajewska odpowiada za sprawną realizację największych inwestycji w Powiecie Rawskim. To ona na co dzień koordynuje rozbudowę szpitala, czy modernizację dróg na terenie całego powiatu.

KochamRawe.pl: Inwestycje to zawsze bardzo istotna część budżetu każdego samorządu. O jakich kwotach mówimy w przypadku samorządu Powiatu Rawskiego zarówno w roku 2023 jak i w 2024?

Katarzyna Zagajewska, dyrektor infrastruktury Starostwa Powiatowego w Rawie: W 2023 r. w Wydziale Infrastruktury zrealizowaliśmy inwestycje za ok 23 mln  zł, natomiast w roku 2024 zaplanowano na ten cel ok. 35 mln zł. Inwestycje obejmują przede wszystkim rozbudowę naszego szpitala oraz drogi powiatowe. W 2023 roku zamontowano również windę dla osób niepełnosprawnych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białej Rawskiej, w  ZS-CEZiU dociepliliśmy salę gimnastyczną oraz powstał parking przy Liceum Ogólnokształcącym. Na rok 2024 zaplanowano m.in. modernizację Dworca Kolei Wąskotorowej w Rawie Mazowieckiej – akurat w setną rocznicę jego istnienia, a także instalację paneli fotowoltaicznych w rawskim szpitalu.

PRZECZYTAJ: Ronda na skrzyżowaniach ulic Zamkowa Wola z Targową i Zamkowa Wola z Opoczyńską w Rawie Mazowieckiej

Jedną z najważniejszych inwestycji, która została zakończona w 2023  roku była budowa nowoczesnego bloku operacyjnego. Mało który samorząd podejmuje się realizacji tak dużych zadań, a jeszcze mniej tak sprawnie je realizuje. Proszę opowiedzieć jak to się udało w Rawie?

W momencie pozyskania środków byliśmy w 100% przygotowani do realizacji tego  zadania. Mieliśmy gotowy Program Funkcjonalno – Użytkowy, niezbędny dokument w postępowaniu przetargowym. A także uzyskaliśmy pozytywną ocenę IOWISZ – potwierdzenie zasadności inwestycji, obowiązkowy dla każdej jednostki medycznej. W tej chwili opracowywana jest dalsza strategia rozwoju szpitala, żeby być przygotowanym jeśli pojawią się środki na kolejnej inwestycje.

Trwa rozbudowa szpitala. Na jakim etapie jest ta inwestycja i co przed nami?

W tej chwili  powstaje nowy, 3- kondygnacyjny  pawilon dla oddziałów m.in. endoskopii, chirurgii i położnictwa z blokiem porodowym. Do końca roku zostanie oddany parter budynku. Jeśli chodzi o pozostałe dwie kondygnacje przygotowujemy przetarg w celu wyłonienia wykonawcy robót. Dodatkowo wyremontowana zostanie cześć starego budynku szpitala gdzie zostanie umieszczony oddział geriatryczny.  Wartość tych inwestycji to kolejne 40 mln zł.

Niebawem do szpitala w Rawie Mazowieckiej dotrze rezonans magnetyczny zapewniający kompleksową diagnostykę. Aktualnie trwają ostatnie prace w celu przygotowania infrastruktury umożliwiającej jego podłączenie.

Katarzyna Zagajewska i były starosta Józef Matysiak na placu budowy nowego pawilonu szpitala w Rawie
Katarzyna Zagajewska i były starosta Józef Matysiak na placu budowy nowego pawilonu szpitala w Rawie

Wielokrotnie pisaliśmy o inwestycjach drogowych realizowanych przez  samorząd powiatowy, często też we współpracy z innymi samorządami. Co udało się w tym obszarze zrobić w 2023 roku na terenie Powiatu Rawskiego?

Zmodernizowaliśmy ok.  26 km dróg powiatowych m.in. w miejscowościach : Sowidół, Gortatowice, Stara Wieś, Przewodowice, Zaborze, Komorów, Zofiów, Rosławowice, Rzeczków, Kłopoczyn, Stare Byliny, Biała Wieś i największa w miejscowościach Boguszyce i Soszyce.  Nie zapomnieliśmy o pieszych i chodnikach dla nich. Mówimy tu o miejscowościach Chodnów, Byki, Podlasie, Biała Rawska, Marchaty, Boguszyce  i Sadkowice.

Wspomniała Pani o dużej inwestycji, drogowej zrealizowanej na terenie gm. Rawa Mazowiecka. Czy zauważa Pani potrzebę realizacji kolejnych inwestycji drogowych na terenie tej gminy? Które odcinki, w Pani ocenie, w najbliższych latach powinny zostać poddane modernizacji?

Potrzeb jest oczywiście wiele, ale chyba najbardziej pilne to utwardzanie dróg gruntowych w Wołuczy i Matyldowie.  Ponadto bezpieczeństwo pieszych, a co za tym idzie budowa chodników, zwłaszcza w miejscach o ciasnej zabudowie, gdzie natężenie ruchu pojazdów jest duże. Pierwsze takie miejsce, które przychodzi mi do głowy, to Żydomice oraz dokończenie chodnika w Wałowicach.

Jakie inwestycje drogowe zostały wpisane do budżetu Powiatu Rawskiego na 2024 rok, czyli mówiąc krótko, które odcinki dróg powiatowych w  najbliższych miesiącach będą naprawione?

W tej chwili w budżecie Powiatu Rawskiego zaplanowano remont drogi w m. Zofiów oraz budowę mostu na rzece Rawce w Wołuczy. W 2023r.  rozpoczęła się również modernizacja gruntowej drogi powiatowej w  Wołuczy, co docelowo ma doprowadzić do powstania drogi asfaltowej łączącej się z droga wojewódzką do Skierniewic.

Dodatkowo ubiegamy się o środki finansowe na modernizację odcinków dróg: z Pukinina w stronę Sadkowic a także i przez Jelitów i Teodozjów.

Ogłoszenia Rawa Mazowiecka
Ogłoszenia Rawa Mazowiecka

Podcast: Michał Michalik wójt gminy Rawa Mazowiecka

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author