Categories Miasto

Zmiana organizacji ruchu w centrum Rawy Mazowieckiej (opis i mapa)

Pamiętajcie, że przejazd ul. Kard. St. Wyszyńskiego i przed Urzędem Miasta odbywa się tylko w jednym kierunku – od Pl. Wolności do ul. Krakowskiej. Nowa organizacja ruchu w centrum, wraz z odpowiednim oznakowaniem, zacznie obowiązywać od grudnia. Taki plan rewitalizacji został przygotowany już kilka lat temu. W czasie poprzedniej kadencji miasto otrzymało dotację na rewitalizację w obecnie realizowanym kształcie, czyli m.in. jednokierunkowymi ulicami.

Mimo, że na ulicy przed urzędem miasta i na ulicy Wyszyńskiego położono dopiero warstwę wiążącą, a warstwa ścieralna zostanie położona dopiero wiosną, burmistrz Piotr Irla już teraz chce otworzyć te ulice dla kierowców, aby udrożnić ruch w centrum i zminimalizować utrudnienia dla kierowców.

Ruch na wspomnianym odcinku będzie się odbywał w jednym kierunku od Pl. Wolności, ulicą Wyszyńskiego, pod urzędem miasta do ul. Krakowskiej.

Docelowo, po zakończeniu rewitalizacji, chcąc dojechać z ul. Kościuszki (np. od poczty) do Pl. Piłsudskiego (np. do urzędu miasta) pojedziemy pod starostwem, koło cukierni i sklepu do ul. Wyszyńskiego i pod urząd. Będzie to wynikało z faktu, że w wyniku rewitalizacji zniknie ulica przez środek Pl. Wolności (podobnie zresztą jak już zlikwidowano przejazd przez środek Pl. Piłsudskiego). Przejazd przez środek Pl. Wolności będzie możliwy zapewne jeszcze do początku 2022 roku.

Niebawem w tym miejscu pojawią się ekipy budowlane, wykonujące kanalizację deszczową. Wyjazd z ul. Polną na Mickiewicza i przejazd pod OSP zostaną zamknięte dla ruchu.
Niebawem w tym miejscu pojawią się ekipy budowlane, wykonujące kanalizację deszczową. Wyjazd z ul. Polnej na Mickiewicza i przejazd przed budynkiem OSP zostaną zamknięte dla ruchu.

Nim do tego dojdzie już w najbliższych tygodniach planowane są prace na ulicach wokół Pl. Wolności. Wraz z otwarciem ul. Wyszyńskiego, zostanie zamknięte skrzyżowanie ul. Polnej z ul. Mickiewicza. Na czas prac ziemnych nie będzie wyjazdu z ul. Polnej na ul. Mickiewicza, przejazd ulicą Mickiewicza też może być zamknięty (przy siedzibie OSP/Pl. Wolności). Będzie tu budowana kanalizacja deszczowa, aby wreszcie rozwiązać problem zalewania tej części miasta podczas ulewnych opadów deszczu.

Po zakończeniu tych prac i otwarciu ul. Mickiewicza oraz Polnej ekipa przeniesie się pod starostwo i na ul. Armii Krajowej.

Docelowo, ten fragment ulicy zniknie z krajobrazu Rawy. Jak widać na poniższej mapie przez Pl. Wolności będzie można przejechać tylko pod starostwem i sklepem (jadąc w stronę Pl. Piłsudskiego), albo ul. Mickiewicza.
Docelowo, ten fragment ulicy zniknie z krajobrazu Rawy. Jak widać na poniższej mapie przez Pl. Wolności będzie można przejechać tylko pod starostwem i sklepem (jadąc w stronę Pl. Piłsudskiego), albo ul. Mickiewicza. Dokładny opis organizacji ruchu znajdziesz poniżej w artykule.

Od grudnia w centrum Rawy zacznie obowiązywać nowa organizacja ruchu. Jakie zmiany czekają na kierowców?

Czerwonymi strzałkami na mapie zaznaczyliśmy kierunek jazdy na poszczególnych ulicach w centrum Rawy Mazowieckiej.
Czerwonymi strzałkami na mapie zaznaczyliśmy kierunek jazdy na poszczególnych ulicach w centrum Rawy Mazowieckiej.

Ulica Warszawska pozostanie dwukierunkowa z sygnalizacją na skrzyżowaniu z ul. Miłą i Krakowską (z możliwości skrętu w Krakowską) z możliwością wjazdu pod „duży kościół. Nie będzie przejazdu ani przez środek Pl. Piłsudskiego, ani pod kościołem do ul. Wyszyńskiego.

Przed rewitalizacją w tym miejscu była ulica przecinająca Pl. Piłsudskiego. Teraz powstaje tu fontanna.
Przed rewitalizacją w tym miejscu była ulica przecinająca Pl. Piłsudskiego. Teraz powstaje tu fontanna.

Ulica Wyszyńskiego stanie się jednokierunkowa z jazdą wyłącznie od Pl. Wolności do Pl. Piłsudskiego i wyjazdem w prawo na ul. Krakowską (znika możliwość wjazdu przed „duży kościół”, zaś przed główne wejście do budynku urzędu miasta będzie można wjechać tylko od ulicy Wyszyńskiego).

Ul. Kard. S. Wyszyńskiego jednokierunkowa w kierunku Pl. Piłsudskiego.
Ul. Kard. S. Wyszyńskiego jednokierunkowa w kierunku Pl. Piłsudskiego.

Ulica Krakowska będzie jednokierunkowa, z jazdą od ulicy Warszawskiej (gdzie zostanie uruchomiona sygnalizacja) w kierunku ul. Mickiewicza.

Ulica Mickiewicza pozostanie ulicą dwukierunkową z zatoką parkingową do parkowania równoległego wzdłuż jezdni i z zatoką autobusową (przystankiem) przy skrzyżowaniu z ul. Kopernika.

Skrzyżowanie ul. Mickiewicza i Krakowskiej: pierwszeństwo przejazdu będą mieli kierowcy poruszający się ulicą Mickiewicza.
Skrzyżowanie ul. Mickiewicza i Krakowskiej: pierwszeństwo przejazdu będą mieli kierowcy poruszający się ulicą Mickiewicza.

Ulicą Miłą pojedziemy w jednym kierunku, w stronę ulicy Warszawskiej z wyjazdem zarówno w prawo jak i w lewo. Jadąc ulicą Miłą, będziemy mogli również skręcić w ul. Kilińskiego w kierunku Krakowskiej. Powstała tu zatoka autobusowa (w pobliżu skrzyżowania z ulicą A. Mickiewicza) zaś dalej w kierunku ul. Warszawskiej powstała zatoka postojowa do parkowania wzdłuż z wyznaczonymi dwoma miejscami tylko dla rodziców, którzy przywożą, wysadzają swoje dziecko pod szkołą i odjeżdżają.

Ulica Kilińskiego będzie jednokierunkowa, a ruch na niej będzie odbywał się od ul. Miłej do ul. Krakowskiej (wyjazd na Krakowską tylko w lewo). Wyjechać z ulicy Kilińskiego będzie można też ul. Mazowiecką. Wzdłuż przedszkola oznakowaniem poziomym zostaną wyznaczone miejsca parkingowe (w tym, podobnie jak na ul. Miłej, dwa miejsca przy samym wejściu do przedszkola do zatrzymania się tylko na chwilę).

Ulica Mazowiecka (jest to ulica obok banku od ul. Kilińskiego do ul. Warszawskiej) zostanie udrożniona (jednokierunkowa) z możliwością wyjazdu na ul. Warszawską wyłącznie w prawą stronę. Będzie tu można parkować po lewej stronie wzdłuż ulicy i bez zmian w zatoce po stronie banku.

Sygnalizacja zostanie uruchomiona na początku grudnia wraz z wejściem w życie nowej organizacji ruchu.
Sygnalizacja zostanie uruchomiona na początku grudnia wraz z wejściem w życie nowej organizacji ruchu.

Na skrzyżowaniu ulicy Warszawskiej z ulicą Krakowską i ulicy Warszawskiej z ulicą Miłą zostanie uruchomiona zsynchronizowana ze sobą sygnalizacja świetlna, w taki sposób, aby nie tworzyły się korki, a kierowcy nie musieli zatrzymywać się co chwila na kolejnym „czerwonym”.

Docelowo w centrum (przede wszystkim w okolicach Pl. Piłsudskiego) będą najprawdopodobniej obowiązywały limity w czasie parkowania, tak, aby z miejsc postojowych korzystały przede wszystkim osoby przyjeżdżające załatwić sprawę w urzędzie lub zrobić zakupy, bez blokowania ich przez osoby przyjeżdżające do pracy i zostawiających swoje auto na cały dzień. Po zakończeniu rewitalizacji ma powstać duży parking przy Urzędzie Skarbowym (ul. Słowackiego), z którego będą mogły korzystać przede wszystkim osoby przyjeżdżające samochodem do pracy w centrum.

Trasa autobusu miejskiego. Do centrum można będzie dojechać również autobusem miejskim. Zaprojektowano 4 zatoki autobusowe na ulicach: Krakowskiej, Miłej, Mickiewicza i Kościuszki. O tym, jak dokładnie będzie wyglądać trasa autobusu miejskiego po zakończeniu rewitalizacji, napiszemy na pewno w jednym z najbliższych wydań gazety „KochamRawe.pl – magazyn opinii”.

W poniższym wideo informacje o kolejnych etapach rewitalizacji centrum Rawy Mazowieckiej.

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author