Categories Miasto

Jatki miejskie przy ul. Mickiewicza. Dowiemy się jak wyglądały zakupy naszych przodków. Sprawdzamy na jakie cele zostaną przeznaczone po remoncie

Po wakacjach zakończą się prace budowlane, związane z rewitalizacją jatek miejskich. Po ich oddaniu będziemy mogli dowiedzieć się jak one wyglądały i funkcjonowały, ale będzie to również kolejne miejsce na mapie Rawy stworzone do spotkań z lokalna kulturą i historią.

– Jakiś czas temu wystąpiły na placu budowy małe problemy techniczne, ale udało nam się je rozwiązać i od kilku tygodni prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Jesienią wszystkie prace budowlane powinny zostać zakończone – informuje
burmistrz Piotr Irla.

Jak będą wyglądać i co będzie znajdować się w zrewitalizowanych jatkach miejskich przy ul. Mickiewicza?

– Będziemy się starali jak najdokładniej odtworzyć wnętrze jatki, czyli takiego dawnego sklepu spożywczego, gdyż w rawskich jatkach zajmowano się handlem nie tylko mięsem, ale także pieczywem, czy innymi artykułami spożywczymi – wyjaśnia dr Marcin Broniarczyk, dyrektor Muzeum Ziemi Rawskiej.

Mieszkańcy Rawy i turyści, którzy będą chcieli jatki zwiedzać, dowiedzą się czym one były, zobaczą jak one wyglądały w okresie swojej świetności, jaka była historia rawskich jatek oraz kto je dzierżawił, a nie byli to tylko Polacy.

Ponadto w jatkach znajdą się: muzealna pracownia edukacji muzealnej, pracownia etnograficzna oraz rawskie centrum integracji kulturalnej. – Będziemy te przestrzeń udostępniać na organizację wystaw czy wydarzeń, które będą chciały organizować instytucje i podmioty, albo osoby zainteresowane prowadzeniem działalności kulturalnej – mówi Broniarczyk.

Do jatek miejskich zostanie przeniesiona również biblioteka muzealna, która w tej chwili znajduje się w kamienicy przy Pl. Piłsudskiego. – Nasza biblioteka jest dość duża jak na bibliotekę funkcjonującą przy muzeum, gdyż znajduje się w niej
niemal 11 tys. woluminów – wyjaśnia dyrektor muzeum.

Zostaną tam umieszczone również magazyny ze zbiorami muzealnymi. – Będziemy mieli teraz doskonałe warunki do magazynowania zbiorów. Będą one spełniać wszelkie standardy obowiązujące w muzealnictwie – podkreśla Marcin Broniarczyk.

Całą rozmowę z dr. Marcinem Broniarczykiem znajdziesz w wersji audio TUTAJ>>>

Więcej o jatkach miejskich i rewitalizacji napiszemy w najbliższym wydaniu naszej bezpłatnej gazety “KochamRawe.pl – magazyn opinii”.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author