Categories Miasto Rawa Mazowiecka

Rawa emituje obligacje o wartości 20,5 mln zł, aby spłacić kredyty i zapłacić za aktualne inwestycje

Rawa emituje obligacje o wartości 20,5 mln zł

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Rawa Mazowiecka radni wyrazili zgodę na emisję przez miasto obligacji o wartości ponad 20 mln zł. Ich wykup nastąpi w latach 2029-2033.

PRZECZYTAJ o zadłużeniu Rawy Mazowieckiej>>>

Ze względu na pandemię koronawirusa, zamknięcie wielu firm i obniżenie zarobków mieszkańców naszego miasta, samorząd szacuje, że tylko w marcu wpływy do miejskiej kasy zmniejszyły się o ok. 300 tys. zł. W najbliższych miesiącach może być jeszcze gorzej, dlatego władze miasta uznały, że w tej trudnej sytuacji bezpieczniejsza i tańsza jest emisja papierów dłużnych, od zaciągania typowych kredytów i pożyczek.

Część pozyskanych w ten sposób pieniędzy przeznaczymy na spłatę najmniej korzystnych kredytów zaciągniętych w minionych latach. Tworzymy w ten sposób pewien margines bezpieczeństwa w spłatach na wypadek znacznego obniżenia przychodów spowodowanych epidemią – tłumaczy w rozmowie z KochamRawe.pl burmistrz Piotr Irla.

Pieniądze pozyskane z obligacji będą też przeznaczone na regulowanie faktur za inwestycje, które już zostały zrealizowane, albo za chwilę będą kończone. Spośród inwestycji, za które miasto musi zapłacić w najbliższym czasie, burmistrz wymienia: jatki przy ul. Mickiewicza, targowisko przy tej samej ulicy i blok socjalny przy ul. Mszczonowskiej.

Warto zaznaczyć, że choć kwota wydaje się duża, to wcale nie oznacza, że z niej skorzystamy. Tworzymy możliwość sięgnięcia po te pieniądze wtedy, gdy będą one potrzebne miastu na kolejne inwestycje, czy też wkład własny, abyśmy mogli sięgnąć po zewnętrzne środki. Jeśli sytuacja się poprawi, a my nie będziemy ich potrzebowali, nie wykorzystamy tego limitu i nie będzie to stanowić dla budżetu miasta żadnego obciążenia – wyjaśnia burmistrz Irla.

Samorządowcy w całej Polsce bardzo chętnie korzystają z emisji obligacji z jeszcze jednego powodu – wydłużony termin spłacania rat kapitałowych (w Rawie dopiero w latach 2029-2030) sprawia, że już dziś samorządy mogą korzystać z pozyskanych w ten sposób pieniędzy choćby na realizację kolejnych inwestycji, nie zbliżając się w niebezpieczny sposób do maksymalnego progu zadłużenia, wskazanego w Indywidualnym Wskaźniku Zadłużenia gminy. Zwykłe kredyty i pożyczki musieliby spłacać już w najbliższych latach.

Wyemitowane przez Rawę obligacje będą mogły kupować tylko banki. Pozyskane z ich emisji pieniądze w latach 2020-2021 zostaną przeznaczone na spłatę dotychczasowych, drogich kredytów i pożyczek, których spłata miała następować w najbliższych latach – 9,8 mln zł oraz pokrycie planowanego deficytu – 10,7 mln zł.

De facto znaczna część pieniędzy pozyskana z emisji obligacji zostanie przeznaczona na realizację rewitalizacji centrum miasta. Prace ruszą, gdy tylko gospodarka wróci do względnej lub nowej normalności, a więc prawdopodobnie za kilka tygodni.

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author