Categories Powiat

Najniższe bezrobocie w województwie! Stopa bezrobocia w Powiecie Rawskim wynosi tylko 3,1%

Stopa bezrobocia w woj. łódzkim w grudniu 2019 roku wynosiła 5,3%, ale w naszym powiecie to tylko 3,1%. Mamy najniższe bezrobocie w całym województwie, pomimo tego, że w minionym roku wydano aż 12 tys. zezwoleń dla pracowników sezonowych z zagranicy – pod tym względem znajdujemy się na trzecim miejscu w kraju po Płońsku i Grójcu.

– Grudniowy poziom stopy bezrobocia w naszym powiecie był najniższy w całym 2019 roku – mówi w rozmowie z KochamRawe.pl Dorota Zdziechowska, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rawie. – Zaczynaliśmy od poziomu 4% w styczniu. Stopę bezrobocia zbliżoną do grudniowej mieliśmy też w czerwcu – wówczas wynosiła ona 3,2% – dodaje.

Jak podaje Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi stopa bezrobocia w kraju (listopad 2019) wynosiła 5,1%. W województwie łódzkim na koniec grudnia była nico wyższa, gdyż wynosi 5,3%. Ale spośród wszystkich powiatów naszego województwa, to u nas mieliśmy najmniej zarejestrowanych bezrobotnych, a stopa bezrobocia wynosi tylko 3,1%. Przekładając to na wartości bezwględne na koniec 2019 roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rawie Mazowieckiej zarejestrowane były 673 osoby, w tym 349 kobiet.

Długotrwale bezrobotnych jest 295 osób. A z prawem do zasiłku tylko 99 bezrobotnych. 161 bezrobotnych nie posiada żadnych kwalifikacji zawodowych, a 203 osoby mają poniżej 30 roku życia.

Na koniec grudnia Powiatowy Urząd Pracy w Rawie dysponował 65 ofertami pracy na wolne stanowiska.

Dorota Zdziechowska przypuszcza, że na koniec stycznia bezrobocie może utrzymać się na podobnie niskim poziomie co w grudniu, a to przede wszystkim ze względu na aktualne zatrudnienia w ID Logistics w Podkonicach Dużych. Firma ta, będzie obsługiwać magazyny dla Carrefoura i chce zatrudnić w 2020 roku nawet 500 pracowników.

W Powiecie Rawskim przybywa też pracowników przybywających do nas z zagranicy. Poza 12 tys. zezwoleń na prace sezonowe w 2019 roku, w pierwszych trzech tygodniach tego roku zarejestrowano już 129 oświadczeń i 341 wniosków o wydanie zezwolenia na pracę.

 

Znajdź nas na KochamRawePLZobacz profil
Podziel się

About the author